Jakou povahu má egyptská Mau?

19.11.2021

Názory na povahu egyptské Mau se různí. Někteří chovatalé ale i odborníci "na odborné články" napříč internetem, kteří Mau nikdy neměli popisují jak je to plemeno divoké, hyperaktivní, a píší jednoduše o povaze, kterou jsem za více jak 10 let chovu egyptské Mau nepoznala... 

Za mě mohu potvrdit názory těch, kteří píší, že Mau má povahu příjemnou, kontaktní tedy umazlenou, zvídavou, přátelskou, přátelskou, přátelskou...

Do věku dvou let jsou koťata aktivnější, zvídavější a hravější. Umí skákat kam chtějí a jsou velmi zvědavá. Záleží na výchově chovatele a po té na nové rodině. Pokud na koťátka Mau budete působit klidně, budete přehlížet pubertální chování, občasné lumpárny a prefujete-li pozitivní motivaci, je více než pravděpodobné, že vám z koťátka vyroste klidný a vyrovnaný jedinec. Pokud budete umocňovat jejich pubertální chování, vychováte si spíše střeštitrdlo.

Po pubertě tedy v jejich dvou letech se jejich temperament zklidní. Nic se nemění na tom, že plemeno egyptská Mau má povahu přátelskou, zvědavou, hravou a tak trochu psí. Rádi vás doma kamkoliv doprovází dnem i nocí. Čekají na vás doma u dveří když se vracíte domů. Jsou empatičtí, poznají když máte radost a naopak. Vědí i co se skrývá za slovem au... Moje první až čtvrté zvíře byl pes, tak mohu potvrdit, že srovnání jejich s psí povahou skutečně souhlasí. 

"Připravte se na okamžiky, když začnete vychovávat, ale budete muset zadržovat smích, protože mnohé situace, které egypťánci nachystají, skutečně humorné jsou...  :)"

Nechat jim volnost a běhání na svobodě kolem domu? Někde jsem četla, že Mau touží po svobodě a chtějí běhat venku. No v našich podmínkách, pokud nebydlíte v čisté přírodě a daleko od aut.... tak bych váhala. A ani jednou jsem nepostřehla u našich Mau domácích, které mají výběh na chráněnou terasu že by lačnily po svobodě a venkovním pobytu. Umím si ale dost dobře představit, že jakmile Mau začnete venku venčit ať už na vodítku nebo "na volno", budou pravděpodobně tento zážitek chtít zopakovat. Pak je to ale na vaší zodpovědnosti a na bezpečných podmínkách - aby se Mau nenakazila od volně žijících koček (které mohou přenášet nebezpečné nemoci). Aby se v terénu nezranila, nezmrzačela, neotrávila apod. Na fb je vidět mnoho přípěvků o tom jak se volně pohybující Mau ztratila a majitelé si procházejí bezmocností. Za mě preferuji zdravé domácí prostředí (přírodní materiály a dostatek větrání) a chráněný výběh.

Pokud vás zajímá více, můžete se podívat na článek: Povaha egyptské Mau