popis plemene

Egyptská Mau je štíhlá elegantní skvrnitá kočka a je přírodním plemenem kočky domácí původem z Egypta. Dnešní egyptské mau se shodují s kočkámi které jsou k vidění v staroegyptských chrámech na nástěných malbách a v podobě různých dochovalých děl a soch. Slovo "mau" znamená ve ve staré arabštině "mw" a v překladu znamená kočka.

Stavba těla

Má mírně zakulacenou klínovitou hlavu s rovným nosem. Což je pro Mau charakteristické.

Nos je při pohledu zepředu po celé délce stejně široký a směrem dolu se mírně zužuje (nesmí se rozšiřovat ani stoupat do pršáku). Čenich není ani krátký, ani špičatý a je v barvě cihlové, někdy může mít i po stranách kouřový nádech.

Široce rozmístěné uši u základny jsou středně velké až větší, vztyčené mírně do stran a mírně zašpičatělé. Mají od sebe přiměřený rozestup a opticky prodlužují plochu hlavy. Uši nesmí trčet příliš prudce nahoru. Mohou působit téměř průsvitně. Chlupy na uších jsou přiléhající a krátké a na na špičce ucha jsou chomáčky chlupů. Vnitřní strana ucha má barvu bílo růžovou bez osrstění. Při pohledu zepředu tvoří uši společně s užší bradou trojůhelníkový tvar hlavy.

Nos

Nos je při pohledu zepředu po celé délce stejně široký, nesmí se rozšiřovat ani stoupat nahoru. Čenich je v barvě cihlové. 

Oči

Výraz obličeje egyptské Mau je popisován jako překvapivý a soustředěný. Oči egyptské Mau jsou velké mandlového tvaru v jedinečné angrešťově zelené barvě, které jsou zůžené a na konci oka lemované kontrastní linkou směrem k uším. Při pohledu do okouzlujících zelených očí egyptské Mau vás tento moment přenes o pár staletí zpět, protože z nich ve skutečnosti vyzařuje něco exoticky-myticky vrušujícího, záhadného a tajemného. Pohled egyptské Mau vás jednoduše uchvátí... U koťat je po narození barva oka modrá a kolem druhého měsíce postupně a plynule přechází do barvy angreštové. Barva oka se vyvíjí přibližně do 12 měsíců, někdy i déle. Jantarová barva očí je nepřípustná pro chov.

Tělo

Mau je přirozeně osvalená působí až atleticky a samci jsou větší než samice. Má středně dlouhé elegantní, svalnaté tělo. Nohy jsou proporčně k tělu. Stojí-li Mau vzpřímeně, dík zadním nohám které jsou delší než přední, působí dojmem, že balancuje na špičkách. Mau je nejrychlejší ze všech koček a může údajně dosáhnout rychlosti až 50 km/h.

Tlapky

Tlapky egyptské Mau jsou mírně oválné, téměř kulaté a malé. Jemné tlapky často dělají pohyb "mléčné ťapky", typické i pro jejich kontaktnost v jakémkoliv věku. Spodní barva tlapek je nezaměnitelná - černá.

Ocas je středně dlouhý, široký u kořene, a konec mírně zašpičatělý. Je lemovaný prstýnky a je zakončen tmavou špičkou.

Barva

Egyptská Mau je kočka skvrnitá. Jde o jedinou přirozeně skvrnitou kočku, která má své skrvny v genech od přírody, nikoliv křížením lidmi. Jeden z nejvýraznějších rysů tohoto plemene je, že skvrny jsou výrazné a náhodné. Značná rozmanitost existuje v umístnění, velikosti a tvaru. Skvrny mohou být velké, nebo malé, podlouhlé či kulaté případně jejich kombinace. Pokaždé musí být jasně ohraničeny a vzájemně odděleny základní barvou - musí být kontrastní. 

Dvě výrazné linky vedou po jejich tvářích. První začíná v koutku oka a pokračuje podél tváře. Ne náhodou již ve starověkém Egyptě byly Mau vzorem pro ženy, které se podle nich líčily.

Na krku se nachází jeden nebo více přerušovaných "náhrdelníků" typických pro egyptskou Mau. Jejich charakteristické M na čele je popisováno jako symbol Skarrabea. Na hlavě mezi ušima jsou kontrastní linie, pokračující přes krk a mohou pokračovat podél páteře až k ocasu. Tyto linie jsou přerušované, složené z protáhlých linek. Ocas je kontrastně kroužkovaný a končí tmavou, jednobarevnou špičkou. Na horní části předních nohou jsou výrazné pruhy, shoda není vyžadována. Na kyčlích a horních částech stehen skvrny postupně přechází do pruhů, níže jsou pak již výrazné pruhy. Zrcadlová shoda zbarvení na obou polovinách těla nutná není. 

Uznávané 3 barvy egyptské Mau pro FIFe, TICA i CFA  jsou: 

- Stříbrná - skvrny a pruhy jsou černé, základní barva je stříbřitě bílá, na krku a břiše je světlejší. 

- Kouřová - skvrny jsou černé, základní barva je kouřová až do černa s cínově zbarvenou podsadou, krk a břicho jsou světlejší než podsada.

- Bronzová - skvrny jsou tmavě hnědé nebo červenohnědé (seal), základní barva je bronzová, světlejší nebo tmavší (téměř zlatá), krk a břicho mají barvu světlejší slonoviny.

- Existují ještě egyptské mau v několika dalších barvách - černé, modré, cínové, ty však zatím nejsou uznány a nemohou být vystavovány.

Srst

Srst je krátkosrstá, třpytivě lesklá, na dotyk hedvábně jemná. Srst suchá či hrubá by mohla svědčit o nevhodné výživě či dehydrataci.