povaha egyptské mau

Přítulné, chytré, jemné, aktivní, otevřené a přátelská povaha je vystihuje nejlépe. Egyptská Mau je společenské plemeno. Během vyprávění jsou velmi pozornými posluchači tváří se, že všemu dobře rozumí a dokonce a empatickým mňoukáním potvrzují sounáležitost. Jsou plemenem se zájmem zapojit se všude tam, kde člověk něco dělá. Hrnou se za vším co se pohne, mají skvělý pozorovací talent a nic jim neunikne. Rádi loví myšky a své poklady se rády podělí se svým člověkem, kterému jsou věrné. Jejich věrnost se rozvíjí podobně jako u psa, proto se mluví o jejich psí povaze. Už u koťat je vidět jejich zvědavost což svědčí o jejich inteligenci. Jsou to malí poživačníci a jde o zcela mimořádné plemeno. 

Egyptská Mau má extrémně stabilní temperament, který je geneticky zakódován. Jsou to prapůvodní kočky a představují selektivní přežití nejschopnějších v průběhu 30 000 - 35 000 let!

komunikace a kontaktnost

Přátelsky drcají na pozdrav hlavinkou další Mauky ve směčce nebo svého člověka. Skok do náruče milovanému dvounožci není nic neobvyklého. Drbání pod bradičkou, za oušky si s náležitě užívají. Během relaxace chytají svého člověka za ruku a přitisknou ji k sobě. Rádi leží v obětí s další Maukou a nebo u svého člověka. Pokud mají hlad, umí se náležitě ozvat a připomenout a pokud by jejich dvounožec pochyboval o významu jejich interpretace, doprovodí ho až do kuchyně ke dveřím spižírny.

co mají rády a jejich temperament

Milují přirozené dění kolem a jakékoliv hry, které napodobují loveckou aktivitu. S oblibou prohání vábničky, loví myšky, aportují a loví i pod dekou... Zvědavé jsou i k návštěvám (některé více jiné méně), ačkoliv zpočátku to vypadá, že si hrají na schovávanou, ale oni jen kontrolují sitaci z povzdálí. Kočkomily s dobrým srdcem spolehlivě poznají, ale vždy záhadně zmizí při návštěvě hlasitých či podivných lidí. Na chráněné terase, či u zasíťovaného okna milují sledovat okolní dění a naslouchají švitoření ptáků. V rozrušení na ně na oplátku jakoby cvrlikají. Sluncem vyhřátá podlaha je jejich. Temperament mají příjemný, nejsou hyperaktivní. Přesto jsou nejrychlejší ze všech domácích koček a jsou skvělými lovci, takže zbloudilá myš u nich nemá šanci.

jídlo a pití

Po návratu domů svého člověka vítají u dveří a zvědavě sledují co vyndavá z nákupní tašky, kterou pro jistotu zkontrolují i zevnitř. V hlavě mají budík, pokud jde o jejich jídlo, co kdyby jejich dvonožec zapomněl? Nikdy je neopustí chuť na kvalitní kočičí jídlo. Při přípravě jídla svědomitě asistují a v tuto chvíli hlavní slovo mají oni. Pravidelně pijí čerstvou vodu z velkých skleněných mise a nejprve zkontrolují hladinu vody přední ťapkou. S tekoucí vodou si s oblibou hrají.

odpočinek

Odpočinek tvoří důležitou součást každodenního života všech koček i koťat, kdy se ve spánku dobíjí a čerpají tak energii. Během odpočinku kočky nikdy nerušíme a neměli by tak činit ani ostatní čtyřnožci a už vůbec je nebudíme! Je to stejné jako u malých dětí, které také nebudíme během spánku. V opačném případě by mohlo docházet k nakumulované rozmrzelosti, agresivitě, změně osobnosti, úbytku hmotnosti a postupem času ke snížení imunity atp.

výchova

Mau nemusíte vychovávat, Mau vychovávají nás... ! Úspěšní však vždy budete s pozitivní motivovací. Při nežádoucím chování např. skákání na kuchyňskou linku je vhodné "přeladit jejich myšlenky" na jinou činnost např. na hru. Samozřejmě velmi dobře chápou význam slova "ne" a znát by jej pro své bezpečí měly. Je dobré je připravit na novou situaci právě tím, že jim ji vše rozumně vysvětlíte v klidu. Jsou velmi inteligentní, rozumí tomu, co jim povídáte. Důslednost, klid a pozitivní motivace je ta nejlepší výchova pro egyptskou Mau. Připravte se na okamžiky, kdy začnete vychovávat, ale budete muset zadržovat smích, protože mnohé situace, které egypťánci nachystají, skutečně humorné jsou :) Člověk musí u Mau vždy předvídat a být o krok napřed...

Nikdy, ale nikdy kočky netrestejte. Za pvé, vždy poznají pokud něco provedly a už jen to, že to zjistíte je staví do nepříjemné situace, protože vás milují vždy a to za všech okolností. Takže pokud se na ně rozlobíte, nedejbože je potrestáte je to pro ně trest dvojitý. Trestat by jste je neměli také z toho důvodu, že stres je nežádoucí faktor a oslabuje jejich i vaší imunitu! Oslebená imunita je velký problém nejen u lidí ale i koček, jsou velmi citlivé a vnímavé.

jedna Mau aneb dvě?

Mau jsou společenské plemeno a pokud jste pracovně vytížení, zvažte proč vůbec chete kočku. V každé situaci je však dobré pořídit si Mauky dvě. Starší úspěšně vychovává mladší, pečují vzájemně o sebe a společné hry je udržují v kondici. A když není jejich dvounožec doma, není jim smutno. Společnost je vždy lepší také pro jejich psychiku. Jen vyjímečně se najde kočka Mau samotářka.

a co egypťánci rádi nemají?

Především samotu, hlasitý křik, nepříjemný hluk rády nemají. Ne každá Mau má ráda cestování v autě, zvláště pokud si nezvykne během prvního roku. Stejně tak cestování MHD. Bezpečnější je přeprava v autě a vždy v jejich přepravce. S pozdějším věkem si hůře zvykají na nové "čtyřnožce".